Si të zgjedhim dyshekun më të mirë të kthjellët: Opsionet e shkumës së kujtesës

Si të zgjedhim dyshekun më të mirë të kthjellët: Opsionet e shkumës së kujtesës

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Lucid është një kompani në internet dyshekësh që ofron një larmi të gjerë dyshekësh për t’iu përshtatur nevojave dhe preferencave të ndryshme.

Lidhje të shpejta

 • Për fëmijët: Lucid 5-inç memorie memorie dyshek i shkumës Dyshek shkumë
 • Për të gjitha pozicionet e gjumit: Lucid 10-inç xhel memorie memorie dyshek i shkumës
 • Për një dyshek prej pelushi: Lucid 14-inç prej pelushi latex dhe dyshek i shkumës së kujtesës

Ky artikull diskuton për markën e kthjellët dhe dyshekët e tij të shkumës së kujtesës. Ai gjithashtu shikon disa marka alternative që njerëzit mund të dëshirojnë të marrin në konsideratë.

Përmbledhje e markës Lucid

Lucid është një markë më e re që lejon njerëzit të porosisin një dyshek në internet dhe ta bëjnë kompaninë ta kompresojë atë në një kuti dhe ta dërgojë atë në shtëpinë e tyre. Ky lloj produkti njihet si një "shtrat në një kuti".

Mësoni më shumë rreth dyshekëve të shtratit në një kuti këtu.

Sipas Lucid, ajo që e veçon atë nga markat e tjera në internet është varg i opsioneve që ofron.

Kompania bën pak, nëse ka, pretendime shëndetësore. Në vend të kësaj, ai përqendrohet në sigurimin e konsumatorëve me zgjedhje në lidhje me aspekte të ndryshme të dyshekut dhe nevojat e tyre personale, duke përfshirë:

 • çmimin
 • STRIGNESS
 • Materiali (shkumë ose latex)
 • Pozicioni i tyre i preferuar i gjumit
 • Tendenca e tyre për të fjetur të nxehtë ose të ftohtë

Kur një person zgjedh një preferencë në "Pse Lucid?" të kompanisë? Faqe, faqja filtron zgjedhjet për ato që Lucid beson se i përshtaten preferencës.

Lucid pretendon se disa nga dyshekët e saj mund të ndihmojnë në lehtësimin e pikave të presionit dhe përafrimin e shtyllës kurrizore.

Një ankesë e zakonshme në lidhje me dyshekët e shkumës së kujtesës është që njerëzit të ndjehen të nxehtë gjatë gjumit. Lucid shprehet se përfshin xhel në shkumën e tij për të ndihmuar një person të ndjehet më i freskët natën.

Mësoni më shumë rreth dyshekëve të ftohjes këtu.

Njerëzit të cilët janë të interesuar për dyshekë miqësorë me mjedisin, mund të pëlqejnë faktin që dyshekët e kthjellët janë të certifikuar nga Certipur-US. Kjo çertifikim do të thotë që kompania plotëson standarde të caktuara të përdorimit të materialeve të sigurta dhe të qenit miqësor me mjedisin.

Mësoni më shumë rreth dyshekëve eko-miqësorë këtu.

Madhësitë e dyshekëve të kthjellët

Tabela e mëposhtme përshkruan madhësitë e dyshekëve që ofron Lucid.

binjake 39 x 75 inç (in)
binjak xl 39 x 80 në
të plotë 54 x 75 në
të plotë xl > > Mbretëresha e shkurtër 60 x 75 në
King 76 x 80 në
King King 72 x 84 në

Si të zgjidhni një dyshek

para blerjes Një dyshek, një person mund të dëshirojë të marrë në konsideratë:

 • Pricemimi: Një person duhet të marrë parasysh buxhetin e tij para se të blejë një dyshek. Materiali, madhësia dhe ndërtimi i një dyshek mund të rrisë çmimin e tij.
 • Izolimi i lëvizjes: Për ata që bashkëjetojnë, blerja e një dysheku që izolon lëvizjen mund të çojë në gjumë më të qetë. Një dyshek që izolon lëvizjen mund të zvogëlojë tingullin dhe shqetësimet ndërsa një person lëviz ose futet brenda ose jashtë shtratit.
 • STRI: Dyshekët kanë qëndrueshmëri të ndryshme. Shumica e dyshekëve janë firma e mesme ose e mesme. Shumë kompani ofrojnë një gjyq për gjumë, gjatë së cilës njerëzit mund të provojnë një dyshek në shtëpi për një periudhë të zgjatur kohe dhe ta kthejnë atë nëse nuk e shohin të rehatshëm.
 • Qëndrueshmëria: Një person gjithashtu mund të dëshirojë të hulumtojë se sa i qëndrueshëm është një dyshek para blerjes. Dyshekët më të qëndrueshëm mund të kursejnë një person para për një periudhë të gjatë kohore, pasi ato mund të mos kenë nevojë t’i zëvendësojnë ato sa më shpesh.
 • Kontrolli i temperaturës: Njerëzit që mbinxehen gjatë gjumit mund të preferojnë të blejnë dyshekë me shkumë xhel hibrid ose ftohës. Dyshekët hibride promovojnë rrjedhën e ajrit shtesë përmes burimeve të tyre të xhepit, ndërsa shkuma e ftohjes mund të rregullojë temperaturën.
 • Ndihma e presionit: Një person mund të dëshirojë të hulumtojë se cili dyshek ofron lehtësimin e presionit që ata kërkojnë. Dyshekët hibride dhe të gjitha shkrepëse mund të ndihmojnë në promovimin e shtrirjes kurrizore dhe mbështetjen e nyjeve, duke zvogëluar kështu dhimbjet dhe dhimbjet.
 • Transporti Falas
 • Kthime falas, megjithëse vlen të përmendet se megjithëse një person mund të kthejë një dyshek për ndonjë arsye, ata duhet ta bëjnë këtë brenda 30 ditësh, që është një kornizë më e shkurtër kohore se shumë të tjera Kompanitë e dyshekëve në internet ofrojnë madhësi
 • madhësi që variojnë nga binjakët në King King

Lucid ofron dyshekë që shkojnë në trashësi nga 5 në 16 in. Konsumatorët mund të zgjedhin midis blerjes së dyshekut Direkt në faqen e internetit ose marrjen e tij përmes Amazon.

Më poshtë janë disa nga dyshekët e shkumës së kujtesës në dispozicion dhe përfitimet që Lucid sugjeron që ato ofrojnë.

Mësoni më shumë rreth gamës së dyshekëve hibride të Lucidit këtu.

Ju lutemi vini re se shkrimtari i këtij artikulli nuk ka provuar asnjë prej këtyre produkteve. Të gjitha informacionet e paraqitura këtu janë thjesht të bazuara në kërkime.

dyshek i shkumës së memorjes së xhelit 5-inç të kthjellët

dysheku 5-in është modeli më i përballueshëm i Lucidit. Kompania e projektoi atë kryesisht për fëmijë.

Mësoni më shumë rreth dyshekëve për fëmijë këtu.

Ky dyshek duhet të përshtatet me modelet dhe kornizat e shtretërve të fëmijëve, përfshirë shtretërit e marinave.

Struktura e qelizave të hapura të shkumës mund të ndihmojë dyshekun të zgjasë më gjatë.

Lucid 8-inç i memorjes së mesme të Firmës së Mesme Memory Dyshek

Sipas Lucid, modeli 8-in është më i përshtatshmi për një dhomë gjumi mysafirë ose për një adoleshente.

Kompania pretendon se firma e mesme ndjenjë siguron mbështetje për të gjitha pozicionet e gjumit.

Dizajni i ventiluar lejon frymëmarrjen, e cila mund të përmirësojë rregullimin e temperaturës.

Shkuma e kujtesës gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e pikave të presionit.

Lucid 10-inç me memorie prej pelushi prej pelushi dyshek i shkumës së memorjes

Sipas Lucid, ky dyshek përmban 3 në shkumë të kujtesës me infeksion me xhel si një shtresë rehatie në krye.

Lucid pretendon se ky dyshek është i përshtatshëm për njerëzit me çdo pozicion të preferuar të gjumit, përfshirë gjumin e kombinuar.

Baza e shkumës siguron mbështetje dhe rehati. Prandaj, kjo dyshek mund të promovojë shtrirjen kurrizore për të ndihmuar në parandalimin e dhimbjeve dhe dhimbjeve.

LaTex prej pelushi i kthjellët me 14 inç dhe dyshek i shkumës së kujtesës

Lucid thotë se dysheku i tij prej 14 inç është modeli më i butë që ofron. Dysheku ka katër shtresa të latex dhe shkumë të kujtesës për të siguruar rehati shtesë.

Ai gjithashtu përmban një shtresë bambuje dhe qymyr druri që ndihmon në menaxhimin e lagështisë dhe aromave. >

Pozicionet e gjumit dhe dyshekët

Njerëzit zakonisht flenë në anët e tyre, stomakun, shpinën ose një kombinim të këtyre pozicioneve.

Tabela e mëposhtme përshkruan se cili pozicion i gjumit mund të përfitojë nga cila qëndrueshmëri e dyshekëve. Sidoqoftë, ndjenjat e qëndrueshmërisë janë subjektive, dhe njerëzit duhet të përpiqen të hulumtojnë dyshekët dhe vlerësimet për të gjetur një që i përshtatet më së miri pozicionit të tyre të preferuar të gjumit.

myceril prodhues

për gjumin anësor të butë dhe të mesëm
për gjumin e shpinës Firma e mesme, e mesme dhe e fortë
për gjumin e përparmë firmë dhe shumë të fortë
për Sleepers Kombinim Firma e mesme, e mesme dhe e fortë

Alternativa

Ka shumë në internet Kompanitë e dyshekëve në Shtetet e Bashkuara. Ata të gjithë ofrojnë karakteristika të ngjashme, duke përfshirë:

 • Garancitë
 • Periudhat e Kthimit, gjatë së cilës një person mund të provojë dyshekun
 • Shkumë memorie, xhel, ose ndërtimet e latex
 • Madhësi të ndryshme të dyshekëve

Në fund të fundit, i cili dyshek një person zgjedh dhe është i kënaqur me të do të zbresë në nevojat dhe preferencat e tyre individuale.

Markat e mëposhtme gjithashtu ofrojnë dyshekë me shkumë memorie të disponueshme për blerje në internet:

 • Nektari: Kjo markë ofron dy lloje të dyshekëve të shkumës së kujtesës.
 • : Njerëzit mund të zgjedhin dyshekët me një rrjet xhel në majë të një shkumë memorie ose një bazë hibride. Mësoni më shumë këtu.
 • Cocoon nga Sealy: Kjo kompani shet një dyshek me shkumë memorie. Mësoni më shumë këtu.
 • Tuft & amp; Gjilpëra: Njerëzit mund të zgjedhin një shkumë kujtese ose një model hibrid.
 • : Casper ofron një dyshek origjinal shkumë dhe dyshekë hibrid. Mësoni më shumë këtu.

dyshekët dhe shëndetin

Në një studim të vitit 2009, studiuesit krahasuan ndryshimin në cilësinë e gjumit kur njerëzit përdorën dyshekët e vjetër dhe dyshekët më të rinj, hibrid dhe dyshekët e pranverës. Studiuesit zbuluan se dyshekët me shkumë u siguronin gjumit mbështetje adekuate dhe cilësi më të mirë të gjumit sesa dyshekët tradicionalë.

Një studim i vogël nga viti 2017 zbuloi se pjesët e trupit që më së shpeshti përjetojnë presion gjatë gjumit janë mollaqe, shpatulla dhe mbrapa. Autorët e studimit vërejnë se dyshekët që nuk adresojnë në mënyrë efektive pikat e presionit mund të shkaktojnë siklet ose dhimbje dhe ulje të cilësisë së gjumit.

Ndjeheni më i freskët gjatë natës mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit. Në një studim tjetër të vitit 2017, studiuesit anketuan disa njerëz për cilësinë e gjumit dhe temperaturën. Ata zbuluan se njerëzit raportuan gjumin më të keq gjatë motit të nxehtë dhe të lagësht, duke treguar që mjediset më të ftohta të gjumit mund të përmirësojnë cilësinë e përgjithshme të gjumit të një personi.

Pyetjet e bëra shpesh

Më poshtë janë disa pyetje të bëra shpesh në lidhje me dyshekët e shkumës së kujtesës së Lucidit.

Cili dyshek është më i miri?

Cili dyshek është më i mirë varet nga kërkesat dhe preferencat e një personi. Disa njerëz mund të gjejnë që dyshekët e firmës së mesme mbështesin trupin e tyre dhe të çojnë në gjumë të qetë, ndërsa të tjerët mund të gjejnë të njëjtin dyshek shumë të vështirë ose shumë të butë.

Kur blini një dyshek në internet, një person mund të dëshirojë të zgjedhë një kompani që ofron një provë gjumi. Për shembull, Lucid ofron një provë gjumi 30-natë, gjatë së cilës njerëzit mund ta kthejnë dyshekun nëse nuk e shohin të rehatshëm.

Cili është ndryshimi midis një dysheku të shkumës së kujtesës dhe një dyshek hibrid?

Një dyshek me shkumë memorie përmban disa shtresa shkumë që mbështesin trupin dhe sigurojnë lehtësimin e presionit.

dyshekët hibride përmbajnë shkumë dhe burime që i përgjegjshme lëvizjes së një personi gjatë natës.

A i ndihmojnë dyshekët e shkumës së kujtesës t’i mbajnë njerëzit të freskët natën?

Shkuma e kujtesës është një material i dendur, dhe mund të bllokojë nxehtësinë më shumë sesa materialet e tjera të dyshekëve. Për dallim nga dyshekët hibride, nuk ka ndonjë burim që siguron rrjedhë shtesë të ajrit, e cila mund të ndihmojë që njerëzit të jenë të freskët gjatë natës.

Sidoqoftë, shumica e kompanive përfshijnë një mbulesë ftohjeje, xhel ftohës ose një shtresë qymyrguri që mund të ndihmojë në rregullimin e temperaturës. Njerëzit duhet të përpiqen të hulumtojnë dyshekun e shkumës së kujtesës që po mendojnë të shohin se cilat aftësi ftohëse kanë.

Përmbledhje

Lucid ofron një larmi të gjerë dyshekësh të bëra duke përdorur shkumë memorie dhe xhel. Kompania pretendon të ofrojë zgjedhjen më të madhe në krahasim me konkurrencën e saj në internet.

Njerëzit duhet të përpiqen të hulumtojnë rishikime nga burime të ndryshme në internet për të marrë një ide të paanshme të të mirat dhe të këqijat e secilit dyshek të kthjellët.

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .

 • Obradovich, N., et al. (2017). Temperatura e natës dhe humbja e gjumit njerëzor në një klimë në ndryshim.